13.01.2018 14:07:43 ULUSAL HABER GENEL ANKARA

TİKA’dan Kolombiya’ya tarım ekipmanı desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’daki iç savaştan en çok etkilenmiş eyaletlerden biri olan Caqueta bölgesindeki kakao, kahve, kauçuk üreticilerine üretim kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olacak ekipman desteğinde bulundu.
Kolombiya’da yaklaşık yarım yüzyıl boyunca süren savaş ortamı, yerini normal hayat şartlarına bırakmaya başlarken TİKA birçok alanda bu bölgelerin kalkınması için desteğini sürdürüyor. San Jose del Fragua Belediyesinde kakao, San Vicente del Caguan Belediyesinde kauçuk, Aguililla kasabasında kahve üreticileri birliği üyelerine üretim kapasiteleri artırarak bölgede sürdürülebilir ekonomiyi sağlamak için tarım ekipmanı desteğinde bulunuldu. Bölge halkının tek geçim kaynağı olan bu üretim faaliyetlerinde, daha önceden ekipman eksikliği nedeniyle üretilen hammaddeler işlenmeden aracı şirketlere satılıyor, bu nedenle ekonomik getiriden büyük payı aracı şirketler kazanıyordu. Verilen ekipman desteği sayesinde bir yandan üretim faaliyetlerinin miktar ve kalitesi artarken, diğer yandan köylüler ekip biçtikleri ham maddeyi işleyebilecek. Bu sayede yetiştirdikleri bitkileri işlenmiş olarak pazarlama fırsatı bulacak olan köy halkı daha yüksek ve sürekli gelir elde etme şansına sahip olacak. Diğer yandan geleneksel yöntemlerle çok fazla iş gücü ile az verim elde edilen arazilerdeki tarımsal faaliyetlerin neden olduğu çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi sağlanacak. Temin edilen ekipmanın faydalanıcısı olan aile reisi pozisyonundaki kadınların iş gücündeki paylarının artması da desteklenmiş oldu.

"Kalkınma anlamında aldığımız ilk uluslararası yardım"
TİKA yetkilileri, 6. Tümen Komutanı General Cesar Augusto ParraLen, Belediye Başkanları ve yerel halkın katılımı ile gerçekleştirilen teslim töreninde söz alan Belediye Başkanı Hernn Bravo "Kasabamıza TİKA tarafından yapılan bu destek, sadece bugün makine sahibi olan 35 aileye yapılmış bir yardım değildir. Eskiden uyuşturucu hammaddesi yetiştirmek zorunda bırakılan tüm kasaba halkı bu ekonomik gelişmeden bir şekilde faydalanacak ve bu yardım onların üretim faaliyetleri ile birlikte kötü yaşam şekillerini de değiştirecektir. Bu bizim kalkınma anlamında aldığımız ilk uluslararası yardım, bu açıdan da çok mutlu ve Türkiye’ye müteşekkiriz" diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.
Kolombiya’nın Güney Bölgesinde yer alan Caqueta, çatışma sürecinde geniş ormanlık arazisi, devlet otoritesinin kontrol altına alabilmesi için oldukça zor coğrafyası ile uzun zaman gerilla kontrolünde bulunmuş bir bölge olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle bölge halkı uzun süre çatışma sürecinin etkilerini yaşamış, zaman zaman evlerinden edilmiş, bu süreçte sürekli olarak geçim sağlayacak bir işe sahip olamamış ve büyük ekonomik zorluklar yaşamışlardı. Büyük bir kesimi çiftçi olan bölge halkı bu süreçte narkotik hammaddesi olan koka bitkisi üretimi yaptı. Halk, çatışma sonrasında bu üretimin yerini alacak başka bitkilere yöneldi. Bölge halkı çatışma sonrasında normal hayat standartlarına kavuşurken, bölgede; kakao, kahve çekirdeği, kauçuk ve aromatik bitkilerin üretilmesi yaygınlaştı ve bu üretimin koka bitkisinin yerini alması için bölgede çalışmalar yürütülüyor.
Gerilla güçlerinden neredeyse tamamen arındırılmış Caqueta’ya halen coğrafi zorluklar nedeni ile devlet hizmeti götürülmesinde sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle bölgenin barış sürecindeki her türlü hizmeti Kolombiya Silahlı Kuvvetleri’nin lojistik imkanları ile sağlanabiliyor.

Son Haberler

Türk Kızılayı İdlib’te yeni çadır kentler kuruyor

13.01.2018 14:09:05 ULUSAL HABER GENEL HATAY

Türk Kızılayı, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın İdlib kenti Hama sınır bölgesindeki çatışmalardan kaçan sivillerin barınması için farklı [...]

Samsun’da trafik kazası: 1 yaralı

13.01.2018 14:08:06 ULUSAL HABER ASAYİŞ SAMSUN

Samsun’da 2 araç ve bir motosikletin karıştığı trafik kazasında 1 kişi yaralandı.
Kaza, İlkadım ilçesi Rasathane Mahallesi Ağabali [...]

Üzülmez: "Ligin ikinci yarısında çok farklı bir Çaykur Rizespor izlettireceğiz"

13.01.2018 14:07:38 ULUSAL HABER SPOR RİZE

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez, ligin ikinci yarısında farklı bir takım izlettireceklerini söyledi.
TFF 1. Lig ekiplerinden [...]

Google Arama

21:35:31Akıncı Üssü davasında 29 sanığa tahliye

FETÖ’nün darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin açılan davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, [...]

19.01.2018 ASAYİŞ ANKARA

21:35:45Samsunspor’a bugüne kadar 1,7 milyon lira yardım toplandı

Samsun Valiliği tarafından başlatılan Samsunspor’a yardım kampanyasında bugüne kadar 1 milyon 700 bin TL yardım toplandı.
Samsun Valiliği, [...]

19.01.2018 SPOR SAMSUN

21:36:33Türk iş adamlarına Kudüs’te gözaltı

Kudüs’te cuma namazı sonrasında Türk bayrağı açan Kayserili iş adamları gözaltına alındı.
Kayseri’den Kudüs’e giden Kayseri Ticaret Odası [...]

19.01.2018 ASAYİŞ KAYSERİ