08.01.2018 10:16:35 GENEL ŞIRNAK

Polis ekipleri panoları kıranlar için alarma geçti

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından bölge genelinde kaçak elektriği önlemek ve enerji kalitesini artırarak kesintileri sona erdirmek için uygulamaya konulan Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panolarına (ASOP) saldırarak, tahrip edenlerin yakalanabilmesi için Cizre polisi adeta alarma geçti.
Alınan bilgilere göre, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’a elektrik dağıtan Dicle Elektrik, ülkenin en fazla kayıt dışı tüketiminin yaşandığı bu bölgede aşırı tüketimden kaynaklanan arızaları sona erdirmek, bunu yaparken de kesintileri sonlandırmak için bölgeye özel panolar geliştirdi. Elektrik iletim hatlarının yer altına alınmasının ardından kurulan panolardan enerji verilen konutların sayaçları da burada toplanıyor. Bu sayede kaçak elektrik kullanımı önlenirken, artan enerji kalitesi ile birlikte kesintiler de sona eriyor.

En kapsamlı saldırı Cizre’de yaşandı
Ancak, söz konusu sistemde ne harici hat çekerek, ne de sayaca müdahale ederek kaçak elektrik kullanamayacaklarını fark eden bazı kesimler, her biri 150 bin liraya mal olan bu panoları hedef almaya başladı. Bölgenin değişik yerlerinde panolara lokal düzeyde saldırılar yapılırken, en kapsamlı saldırı Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 1 ay içerisinde ilçede kurulan 46 Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu kullanılamayacak biçimde tahrip edildi.

Karagüzel Şırnak valisi ile görüştü
Dicle Elektrik Dağıtım, şirkete olduğu kadar panoların kurulu olduğu mahallelerdeki halkı da mağdur eden bu saldırıların faillerinin bulunabilmesi için harekete geçti. Şirket avukatları cumhuriyet savcılığına başvurarak, suç duyurusunda bulundu.
Öte yandan Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile görüşerek saldırganların bulunmasını istedi. Bu görüşmenin ardından güvenlik birimlerinin, pano saldırganlarını yakalayabilmek için harekete geçtiği öğrenildi. Yetkililer, bölgedeki güvenlik kamera görüntülerinin incelendiğini ve pano saldırganlarının mutlaka bulunarak hak ettikleri cezalara çarptırılacaklarını bildirildi.

Son Haberler

Fenomen videoya Yalova’dan rakip çıktı

08.01.2018 10:18:33 GENEL YALOVA

Bir oyun hamuru firmasının reklamını kendine uyarlayarak sosyal paylaşım sitesinde yüz binlerce kişiye ulaşan ve fenomene dönüşen [...]

Çankaya’da müzik ziyafeti

08.01.2018 10:16:44 GENEL ANKARA

Çankaya Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, sanatseverlere müzik dolu bir akşam yaşattı. Şef Satılmış Koruk yönetimindeki koro, [...]

İhracat beklenti endeksi ilk çeyrekte azaldı

08.01.2018 10:16:12 EKONOMİ İSTANBUL

İhracat beklenti endeksi, 2018 yılının birinci çeyreğinde 112,5 olarak gerçekleşti.
Ekonomi Bakanlığı 2018 yılı birinci çeyrek dış ticaret [...]

Google Arama

Son Haberler