Pembe Köşk özüne dönecek
12.01.2018 13:03:24 YEREL HABER KÜLTÜR SANAT KOCAELİ

Pembe Köşk özüne dönecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Pembe Köşk’ün restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit İlçesi, Hacıhasan Mahallesi’nde yer alan Pembe Köşk’ün restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. 19. Yüzyıl yapısı olan köşk, ahşap kısmı tarihi belgeler ışığında projelendirilerek aslına uygun olarak restore ediliyor. Taşıyıcı kısmı tamamen sökülen ve tarihi ahşap yapı elemanları korunan yapının zemin çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapının mevcut kotları alınarak etrafındaki molozlar temizleniyor. Bodrum katta tas duvarların derz açma çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yapının drenaj imalatına başlanacak.
Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun tescillediği yapı Sırrı Paşa Konağı’nın alt kısmında komşusu olarak bulunuyor. Pembe Köşk, Yeşil Konak, Yumurtacı Mescidi ve Kapanca Sokak gibi tarihi bir dokuların merkezinde, İçkale surlarının yanında konuşlanıyor. Yapı restorasyon sonrası Kocaeli halkının hizmetine sunulacak. Yapının projesi ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından bilimsel verilerden yararlanılarak oluşturuldu. Proje için arşiv belgeleri araştırıldı, dönemin mimari analizleri yapıldı. Köşk’ün projesinin hazırlanma aşamasında en ince ayrıntılara kadar düşünüldü.
Köşkte giyotin pencere, dışa çıkmalı ikinci kat, eli böğründe ahşap çalışmalar, saçaklı kat silmeleri ve süslemeli ön cephe gibi mimari unsurlara dikkat edilecek. Ayrıca yapının projelendirilmesi esnasında yapılan çalışmalar önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Mevcut çatı katının geleneksel İzmit konut mimarisinde bulunan camlı çatı katının (cihannüma) değiştirildiği belirlendi. Bu nedenle orijinali bozularak çatı katına dönüştürülen cihannüma, restorasyonla tekrar eski haline kavuşacak.

Son Haberler

Galatasaray’da basketbol Burçin Aslan’a emanet

12.01.2018 13:03:43 ULUSAL HABER SPOR İSTANBUL

Galatasaray’da Can Topsakal’ın istifasının ardından Basketbol Şube Sorumluluğu görevine Burçin Aslan getirildi.
Sarı-kırmızılılarda alınan kötü sonuçların ardından Can [...]

Mahkumlara özel tiyatro oyunu

12.01.2018 13:03:36 ULUSAL HABER ASAYİŞ İSTANBUL

Metris Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutuklular, “En Büyük Haber” adlı tiyatro oyununu keyifle izleyerek moral buldular.
Esenler Belediyesi Kültür [...]

Bakanlık Sakarya Nehri’nde inceleme başlattı

12.01.2018 13:03:19 ULUSAL HABER GENEL ANKARA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, basında yer alan, Sakarya Nehri’nde çevre kirliliği haberleri üzerine harekete geçerek inceleme başlattı.
2872 [...]

Google Arama

14:32:22Didim Belediyespor, Kuşadası’ndan Devran’ı kadrosuna kattı

Aydın Süper Amatör Küme’de lider durumda bulunan Didim Belediyespor, BAL ekiplerinden Kuşadasıspor’dan Devran Dirik’i kadrosuna kattı.
Didim Belediyespor [...]

18.01.2018 SPOR AYDIN

14:28:00Şehit kızının son bakışı yürekleri dağladı

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde eğitim uçuşu sırasında CN-235 CASA tipi uçağın düşmesi sonucundan şehit olan Astsubay Ömer Kadir [...]

18.01.2018 GENEL ESKİŞEHİR

14:38:35Engelsiz Siniz Vakfı: "Engelli bireylere yapılan şiddete hep birlikte dur diyelim’’

Engelsiz Siniz Vakfı Kurucu Başkanı Bahattin Demir, engellilere yönelik şiddete son verilmesi gerektiğini belirterek, “Bu konu hakkında [...]

18.01.2018 GENEL İSTANBUL