Karda kışta sokak hayvanlarının yardımına koştular

ESKİŞEHİR (İHA) – Eskişehir’de başlayan kar yağışı sevindirirken, vatandaşlar sokak hayvanlarına yardıma koştu
Eskişehir’de beklenen kar yağışı bugün sabah saatlerinde etkili olmaya başladı. Kar yağışı sevinç ile karşılanırken, barajlardaki doluluk oranların azalması sonra tedirgin olan vatandaşlar, yağışların başlaması ile umutlandı.
Kar yağışı vatandaşları sevindirirken, sokak hayvanları için ise tehlike oluşturdu. Sokakta donma tehlike ile karşı karşıya olan hayvanların yardımına hayvansever vatandaşlar yetişti. Kendi imkanları ile sokak hayvanlarına yiyecek temin eden vatandaşlar, yaşamaları için beslenmeleri gerektiğine dikkat çekti. Hayvanseverler, sokak hayvanlarına herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledi. Kar yağışı sonrası mutlu olduğunu dile getiren esnaf Recai Polat, “Güzel bir duygu çok zamandır beklenen bir şey. Yağmurumuz yok, çoktan beri kurak gidiyor iklim. Karın yağması güzel bir durum, çiftçimiz kar bekliyor yağmur bekliyor. Herkes suya bağlı” dedi.
İnsanların ellerinden geldiği kadar sokak hayvanlarına yardım etmesi gerektiğini ifade eden Polat, “İnsanlar mümkün olduğu kadar hayvanları korusunlar, ellerinden gelen yardımları yapsınlar. Biz de burada esnaf olarak yem atıyoruz, köpeklere mama veriyoruz, altlarına karton seriyoruz. Belediyelerin pek yardım ettiğini zannetmiyorum. Vatandaş kendi elinden geldiğince yapıyor. Herkes kapsının önüne bir kutu atıyor, hayvanlar üzerinde yatıyor. Belediyelerin kulübeleri var ama yetersiz geliyor. Bir sürü başı boş hayvan var mesela hepsine yeterli gelmiyor. Biraz daha belediyelerin yardımı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Kar yağışının ardında kuşlar için yem satın alıp, dağıtan Zekiye Vatansever, “Herkes yem alsın dağıtsın hayvanlara. Dışarıda üşüyor çünkü hayvanlar. Bizler nasıl üşüyorsak onlarda üşür, onlarda acıkır. Bu yemleri hayvanlara vermek için aldım. Bunu devamlı yaparım” şeklinde konuştu.
Soğuk havalarda esnaf olarak hayvanlara yardımda bulunduklarını belirten esnaf Koray Hüseyin Özkılıç, “Beklediğimiz kar yağışıydı, biraz geç kaldı ama rabbimin işine karışılmaz. Karlı havalarda biz esnaf olarak, elimizden geldiğince sokak hayvanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. . Nasıl ki evde kendimiz yemeğimizi yiyorsak çocuğumuza, yemeğini veriyorsak, evde arta kalan onların yiyebileceği yemekleri de onlarda bizim bir evladımızmış gibi bir kabın içerisinde getiriyorum, sabahları burada baktığım 3-4 tane hayvanlar var, onlara veriyorum” dedi.

Son Haberler

Lapseki’de esnaflar sandık başında

14.01.2018 14:50:35 YEREL HABER GENEL ÇANAKKALE

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar genel kurulu yapıldı.
Divan Başkanlığını Esnaf Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu’nun yaptığı, [...]

’Mistik İzlenimler’ isimli resim sergisi sanatseverler ile buluştu

14.01.2018 14:49:30 YEREL HABER KÜLTÜR SANAT SAKARYA

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri Rasim Soylu’nun eserlerinden oluşan ‘Mistik İzlenimler’ isimli resim sergisinin açılışı [...]

Konyaaltı Sahil Projesi protesto edildi

14.01.2018 14:52:21 ULUSAL HABER ASAYİŞ ANTALYA

Antalya’da bir grup vatandaş Konyaaltı Sahil projesini protesto etti.
Konyaaltı Sahil projesini protesto etmek için toplanan gruba CHP [...]

Google Arama

BURSA 01:09:02

22:11:34Muradiye’de 5 suçtan yakalama kararı bulunan şahıs, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı

Van’ın Muradiye ilçesinde 5 ayrı suçtan yakalama kararı bulunan şahsın, çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakıldığı belirtildi.
Van İl [...]

16.01.2018 ASAYİŞ VAN

22:08:52Eurocup: Galatasaray Odeabank: 86 - Herbalife Gran Canaria: 108

Galatasaray Odeabank, Eurocup 3. haftasında evinde karşılaştığı İspanyol ekibi Herbalife Gran Canaria’ya 108-86’lık skorla mağlup oldu ve [...]

16.01.2018 SPOR İSTANBUL

22:05:17Muradiye’de 8 yakalama kararı bulunan şahıs tutuklandı

Van’ın Muradiye ilçesinde dolandırıcılık suçlamasıyla jandarma tarafından gözaltına alınan M.Ö. tutuklandı.
Van İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Muradiye İl [...]

16.01.2018 ASAYİŞ VAN