Hem Kalandar’ı kutladılar hem de eğitime destek verdiler
14.01.2018 12:48:32 ULUSAL HABER KÜLTÜR SANAT TRABZON

Hem Kalandar’ı kutladılar hem de eğitime destek verdiler

Trabzon yöresinde yılbaşı olarak kutlanan “Kalandar” için Yomra İlçesi Çamlıyurt Mahallesi’nde şenlik düzenlendi. Düzenlenen şenlikte toplanılan bahşişler Çamlıyurt İlkokulu için kullanılacak.
Trabzon ve çevresinde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 14 Ocak’a “Kalandar” adı veriliyor. Her yıl 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan gece, Yomra ve çevresi başta olmak üzere birçok mahallede “Kalandar” kutlanıyor. Yomra’da organize edilen “Kalandar” kutlamalarında ise farklı bir kampanya ortaya koyuldu. Gecede toplanılan bahşişler mahallede bulunan Çamlıyurt İlkokulu için harcanacak. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu da kampanyaya destek için AK Parti Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur ile birlikte Çamlıyurt mahallesindeki etkiliklere katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.
Sağıroğlu burada yaptığı açıklamada “Kalandar, bu topraklarda doğan bir gelenek. Bizimde gençlik yaşlarımızda ilçemizin tamamında ‘kalandar’ kutlanırdı. O zamanlar meşhur bir ‘kalandar’ türküsü de vardı. ‘Gece geldik kapınıza, selam verdik yapınıza selamımızı almazsanız daha gelmeyiz kapınıza’ diye. O hane sahipleri gelenlere elma, armut, fındık gibi ürünler verir. Fakat yıllar geçtikçe örf ve adetlerimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz kaybolmakta. Çamlıyurt Mahallemizde ise gençlerimiz, bu geleneği sürdürüyor. Her yıl etkinlikleri düzenliyor. Bu yılda farklı bir kampanya yapmışlar. Toplanan bütün bahşişler mahalle okuluna harcanacak. Bizde bu kampanyaya destek için buradayız. Kendilerine bu ince düşüncelerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
Etkinliklerin sorumlusu Adem Can da yaptığı açıklamada, ’Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çamlıyurt deve şenliklerini okulumuza yardım için devam ettiriyoruz. Başkanımıza katılımlarından ötürü teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Son Haberler

Sportif etkinliklerde dereceye girenlere ödülleri verildi

14.01.2018 12:50:18 YEREL HABER GENEL BİTLİS

Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) sportif etkinliklerde dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi.
Bitlis Birlik Vakfı Şubesi tarafından yapılan [...]

Uysal: “Akılcı projelere ihtiyaç var”

14.01.2018 12:48:44 YEREL HABER GENEL ANTALYA

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, akılcı ihtiyaçlara yönelik projelere ihtiyaç olduğunu söyledi.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türk [...]

Kaymakam Dölek ve İMSİAD heyetinden Başkan Asya’ya ziyaret

14.01.2018 12:47:08 YEREL HABER GENEL MUŞ

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek ile İstanbul Muşlu Sanayici ve İş Adamları Derneği [...]

Google Arama

14:33:2910 yıl sonra yine ikiz bebekleri oldu

Yozgat’ta 10 yıl önce ikiz bebek sahibi olan Hanife-Osman Arslan çiftinin yeniden ikiz bebeklerini dünyaya geldi.
Biri kız [...]

18.01.2018 GENEL YOZGAT

14:28:57Hizan’da kar yağışı

Bitlis’in Hizan ilçesinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye başladı.
Hizan Belediyesi ekipleri, yoğun kar yağışının yaşandığı [...]

18.01.2018 GENEL BİTLİS

14:23:07Uçak santim santim havaya kaldırıldı

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı’na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı [...]

18.01.2018 GENEL TRABZON