AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Ekonomist İsmail Cem Güner, İpekyolu güzergahına demiryolu ile ulaşılmasının ülke ekonomisine büyük bir katkı yapacağını söyledi.
Güner, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni ziyaret ederek Trabzon’un dış ticaretteki önemi, demiryolu ağı, lojistik merkez ve ihracatta yaşanan sıkıntılar...

AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Ekonomist İsmail Cem Güner, İpekyolu güzergahına demiryolu ile ulaşılmasının ülke ekonomisine büyük bir katkı yapacağını söyledi.
Güner, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni ziyaret ederek Trabzon’un dış ticaretteki önemi, demiryolu ağı, lojistik merkez ve ihracatta yaşanan sıkıntılar üzerine fikir alışverişinde bulundu.
İsmail Cem Güner, bölgenin dış ticaretteki sorunlarını çok yakından bildiğini belirterek, "Trabzon için lojistik merkezin önemi çok büyük. Burada kurulacak lojistik merkez ile birlikte Çin’den Avrupa’ya 40 günde gidecek olan bir konteynerin varış süresi 6 güne inebilecek. Kapsamlı bir lojistik merkez olduğu zaman Avrupa’dan bu limana gelecek olan yükler Dubai dağıtım merkezi örneğinde olduğu gibi, İran‘a dağılır Orta Doğu’ya dağılır, Avrasya bölgesine dağılır. Gürcistan çok avantajlı bir konuma geçti. Türkiye’nin gerçeği Batum-Hopa demiryoludur. Kısa sürede Çin’e ulaşan yola entegre olmalıyız. Yani Tarihi İpekyolu’na Türkiye’nin Hopa- Batum demiryolunu biran önce yapılması lazım.  Dünya ticaretinin yüzde 65’i bu demir yolu ağından geçecek, bu yüzdeden pay almamız lazım. Bizim Kazakistan’a, Tacikistan’a, Türkmenistan’a mal satabilmemiz için, Çin’den bu mal tren yoluyla gelecek ve benim limanlarım altın çağını yaşayacak. Bütün o yükler bizim limanlara boşaltılacak" ifadesini kullandı.

İlgili Haberler