İstanbul’un fethini çocuklara öğretmek için üretilen oyun, ailelerin ve çocukların ilgisini çekiyor.
Ailecek de oynanabilen "1453 İstanbul’un Fethi" isimli oyun, İstanbul’un fethindeki bilgileri oyunculara sunuyor. Çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un fethi, böylelikle çocuklar tarafından eğlenceli...

İstanbul’un fethini çocuklara öğretmek için üretilen oyun, ailelerin ve çocukların ilgisini çekiyor.
Ailecek de oynanabilen "1453 İstanbul’un Fethi" isimli oyun, İstanbul’un fethindeki bilgileri oyunculara sunuyor. Çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un fethi, böylelikle çocuklar tarafından eğlenceli bir şekilde öğrenilebiliyor. Eskişehir’de zeka oyunlarının tanıtımını ve satışını yapan Ali Arı, İstanbul’un fethindeki mühendisliğin ve sorun çözümünün de çocuklara aktarılması gerektiğini anlattı. Oyun hakkında bilgiler veren Arı, "Grup halinde de oynayabiliyorsunuz. Fethedeceğiniz bölgeler var. Fethedeceğiniz bölgelerin zorlukları belli ve elinizdeki kısıtlı imkanlarla bölgeleri almaya çalışıyorsunuz. İstanbul’un en zayıf noktalarını bulmaya çalışıyorsunuz. Oradan kart gücünüz ile ilerliyorsunuz. Rakibinizden daha önce fethetmeye çalışıyorsunuz. Bölgelerin tamamını alınca da İstanbul’un yeni Fatih’i oluyorsunuz. Oyundan öte, bana göre muhteşem bir tarih dersi. Çocukların okulda öğrendiği sözel bilgiyi oyun ile aktifleştireceği bir unsur" şeklinde konuştu.
"ÖĞRETMENLER, ÖĞRENCİLER İÇİN OYUNU ALIYOR"
Oyunla öğrenmenin en etkili yöntem olduğunu belirten Ali Arı, Üsküdar Üniversitesinin oyunu tavsiye ettiğini sözlerine ekledi. Oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ürettiğini söyleyen Arı, "Bu oyun kültür mirasımız olarak görülüyor. Bunun için de çok büyük emek harcamışlar ve gerçekten de takdir edilmesi gerekiyor. İstanbul’un fethini oyunlaştırarak çocuklara şimdiden bunu kazandırması çok güzel olmuş. Mesela öğretmenlerin çoğu oyundan alarak okulda öğrencilerine İstanbul’un fethini çok daha rahat bir şekilde öğretiyorlar" dedi.

İlgili Haberler