13.01.2018 14:24:44 ULUSAL HABER GENEL GAZİANTEP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aslanlarının Gaziantep yolculuğu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sudan’da hediye edilen 4 yavru aslan, uçakla yaklaşık 4 saat süren yolculuğun ardından getirildiği Gaziantep’te Hayvanat Bahçesindeki yeni yuvasına yerleştirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, aslanlara Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin adalarının ismi verildiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El-Beşiri tarafından hediye edilen 4 yavru aslanın alınması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nden özel bir ekip özel uçakla Sudan’ın başkenti ve ikinci büyük şehri olan Hartum’a gitti. Burada özel kafeslere konulan yavru aslanlar, Sudanlı askeri yetkililer ve safari park görevlileri tarafından uğurlandı. Özel kafeslerle uçağa yerleştirilen aslanlar, bakıcıları ile birlikte 4 saat süren yolculuğun ardından Gaziantep Havalimanına getirildi. Buradan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne ait özel araçlara alınan yavru aslanlar yeni yuvalarına getirildi.

Etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı
Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyüğü olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne yerleştirilen aslanlar basına tanıtıldı. Aslanların tanıtım etkinliğine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Kaaaslan, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldı.

Aslanların isimlerini açıkladı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aslanlara Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimlerinin verildiğini söyledi. Şahin, Büyükşehir Belediyesinin "Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi" kapsamında Burç Ormanı içerisine kurulan hayvanat bahçesinde yaklaşık 300’ü aşkın türden yaklaşık 10 bin hayvanın barındığını ifade ederek, hayvanat bahçesinin sağlık, hijyen gibi önemli kriterleri ile de kentin en gözde mekanı olduğunu kaydetti.
Şahin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El-Beşiri tarafından hediye edilen iki dişi iki erkek olmak üzere dört aslanı hayvanat bahçemize göndermeyi uygun buldu. Arkadaşlarımız, Sudan’a gitti, aslanların bakıcısıyla birlikte iki gün önce özel bir uçakla aslanları kente getirdik. Uzun bir yolculuk sonrası onları biraz dinlendirdik, bakımlarını yaptık, doğal ortamlarına alıştırdık. Aslanlarımızı, ‘reisin aslanları’ olarak tanımladık ama cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmede isimlerini bize bildirdi. Dişi aslanlara Nil ve Sultan ismini koydu, erkek aslanlara ise Sudan ve Sevakin ismini verdi. Bu aslanlar bize emanettir. Bizim en büyük medeniyetimiz emanete iyi bakmak ve emanete sahip çıkmaktır. Türkiye’yi, yılda 3,5 milyon ziyaretçisi olan hayvanat bahçesine reisin alanlarını görmeye davet ediyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanımızı ve torunlarını da bizlere emanet ettiği aslanlara nasıl baktığımızı görmesi için Gaziantep’e davet ediyorum" dedi.

"Aslanlar kardeşliğin sembolü"
AK Parti Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilen aslanların Sudan ile Türkiye arasındaki kardeşliğin bir sembolü olacağını bildirerek, "Reisin aslanları Gaziantep’te sağlıklı hijyenik bir ortamda yetişeceklerdir. Doğanın bize bahşettiği tüm güzellikleri bir emanet olarak görüyoruz. İnsanın insanla kurduğu iletişim önemli, insanın doğayla ve tüm yaratılmışlarla kurduğu iletişim en az onun kadar önemlidir. Belediyecilik geniş bir yelpaze, belediyecilikte başkanımız bu kısmı da hakikaten başarıyla yürütüyor" diye konuştu.

"Aslan gücü temsil eder"
AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de, Türkiye ile Sudan arasındaki güçlü bir kardeşlik bağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen aslanlarla tescillendiğini bildirerek, "Aslanın gücü temsil ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilen aslanların verildiği zaman da çok önemlidir. Çünkü, Kudüs konusuyla alakalı yaşanan gelişmelerin hemen arkasından böyle bir hediyenin verilmesi anlamlı. Bu aslanlar, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımızın gücünü simgeliyor diye düşünüyorum. Aslanların Gaziantep’te bulunmasından dolayı çok memnunun. Bizim için önemli ve değerli bir emanet" ifadelerini kullandı.

Son Haberler

Hakkari il müftülüğü ilçelerde bir dize etkinlikler düzenledi

13.01.2018 14:25:54 YEREL HABER GENEL HAKKARİ

Hakkari İl Müftüsü Faruk Gürbüz, Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerini ziyaret etti.
Yüksekova ilçesine yeni atanan ilçe Müftüsü [...]

Yaş meyve sebze sektörü ihracatının yüzde 10’unu havadan yapacak

13.01.2018 14:25:37 YEREL HABER EKONOMİ AYDIN

Türk yaş meyve sebze sektörü, 2016 yılı sonunda gündemine aldığı, 2017 yılında yoğun olarak kullanmaya başladığı hava [...]

Komşuluk ve merhameti en iyi anlatan fotoğraflar

13.01.2018 14:23:53 ULUSAL HABER GENEL İSTANBUL

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen “Komşuluk ve Merhamet” Temalı Fotoğraf Yarışması başladı. Birbirinden değerli ödüllerin verileceği yarışma için [...]

Google Arama

22:08:46Van’da karla mücadele

Van-Bahçesaray yolunda etkili olan fırtına ile birlikte düşen çığla kapanan yolda karayolları ekiplerinin çalışması devam ediyor.
Van-Bahçesaray yolunda [...]

19.01.2018 GENEL VAN

22:08:55Hakan Çavuşoğlu: “Bu duruma müdahale etmezsek tarih bizi yargılar”

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bugün Afrin’den ortaya çıkan durumun Türkiye’nin beka ve varoluş sorunu olduğunu ifade ederek, [...]

19.01.2018 POLİTİKA BURSA

22:05:21Oto hırsızları Kırşehir polisinin takibi ile Adana’da yakalandı

Kırşehir’de polisin teknik takip yaptığı oto hırsızları Adana polisi ile yapılan işbirliği sonucu yakalandı.
Kırşehir’de polis tarafından cezaevi [...]

19.01.2018 ASAYİŞ KIRŞEHİR