Çocuk sporculara Beyaz Baston Haftasında engelli farkındalığı eğitimi
14.01.2018 12:45:43 YEREL HABER GENEL BALIKESİR

Çocuk sporculara Beyaz Baston Haftasında engelli farkındalığı eğitimi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu, Ayvalık Kaymakamlığı öncülüğünde sürdürülen Yetenek 10 ile Gelecek Projesi kapsamında spor çalışmalarını sürdüren 7-13 yaş arası sporculara engelliliğe yönelik farkındalık eğitimi verdi.
Ayvalık Kaymakamlığı Gençlik Merkezi bünyesindeki gönüllü gençlik liderleriyle antrenörlerinin de destek verdiği farkındalık eğitimi; İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne ait kapalı spor salonunda gerçekleşti.
ASTED’in Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel tarafından verilen eğitimde, çocuk sporculara görme engelli bireylerin güncel hayatta yaşadıkları sorunlar uygulamalı olarak anlatıldı.
Sporcuların gözlerinin kapatılarak, yere düşürülen bir anahtarı bulmaya, tek kolları bağlıyken ceket giyme ve görme engellilerin olmazsa olmazı olarak nitelendirilen beyaz bastonla yürümeye çalıştıkları eğitim yaklaşık 1 saat sürdü.
Eğitimlere katılan Gençlik Merkezi gönüllü antrenörlerinden Ali Çamlıbel, verilen eğitimde çocuk sporculara engellilerin güncel hayatta yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları gözler önüne serildiğini kaydederek, “Örneğin gözleri kalın bantla kapalı bir çocuğumuz anahtarını yere düşürdüğünde o anahtarı el yordamıyla bulmaya çalışırken, aslında engelliler konusunda ne kadar da çok farkında olmadıklarını anladılar. Bir engelin, insan hayatında neleri beraberinde getirebileceğin kendi gözlemleriyle fark ettiler. Bunun yanı sıra çocuklarımız görme engelli Namık Tuncel’in verdiği eğitimde, engellilere çocuklarımızın yardımsever bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini de öğretmiş olduk.” dedi.
Yapılan farkındalık eğitimiyle ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Cem Hamzaoğlu ise; Ayvalık Kaymakamlığı’na bağlı Gençlik Merkezi olarak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dahilinde düzenledikleri aktivitesinin Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın öncülüğünde il genelinde sürdürülen Yetenek 10’la Gelecek Projesi’nin bir parçası olduğunu söyledi.
Eğitim kapsamında; görme engelliler başta olmak üzere engellilerin güncel hayatta yaşadıkları zorluk ve sorunlarla, o duyguların nasıl bir ruh hali olduğunu çocuk sporculara aktarmaya çalıştıklarını belirten Cem Hamzaoğlu, “Bunu yaparken de; toplumda engelli-engelsiz tüm vatandaşlarımızın her koşulda birbirilerine destek vererek yaşamaları için engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Son Haberler

Büyükşehir Belediyesi 1 yılda 13 milyon yolcu taşıdı

14.01.2018 12:46:21 YEREL HABER GENEL TRABZON

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında 13 milyon 63 bin 551 yolcu taşıdı.
Geniş ulaşım ağıyla Trabzon’un dört bir [...]

Antalya’da alacak verecek kavgası: 1 yaralı

14.01.2018 12:45:56 ULUSAL HABER ASAYİŞ ANTALYA

Antalya’da alacak verecek kavgasında 1 kişi silahla yaralandı.
Olay, sabah saat 09.30 sıralarında Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesi 2129 [...]

Sportif etkinliklerde dereceye girenlere ödülleri verildi

14.01.2018 12:50:18 YEREL HABER GENEL BİTLİS

Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) sportif etkinliklerde dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi.
Bitlis Birlik Vakfı Şubesi tarafından yapılan [...]

Google Arama

14:28:57Hizan’da kar yağışı

Bitlis’in Hizan ilçesinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye başladı.
Hizan Belediyesi ekipleri, yoğun kar yağışının yaşandığı [...]

18.01.2018 GENEL BİTLİS

14:23:07Uçak santim santim havaya kaldırıldı

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı’na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı [...]

18.01.2018 GENEL TRABZON

14:35:03Ordulu şehit yüzbaşı gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde eğitim uçuşu sırasında CN-235 CASA tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı [...]

18.01.2018 GENEL ORDU