Bursa’ya damga vuran Rumeli göçmeni bir “yaban gülü”
14.01.2018 15:11:52 ULUSAL HABER KÜLTÜR SANAT BURSA

Bursa’ya damga vuran Rumeli göçmeni bir “yaban gülü”

Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ. Öztahtalı, 1882’de Rumeli’den Bursa’ya göç etmek zorunda kalan Murat Emrî Efendi’nin, bir göçmen olarak bu şehrin kültür hayatına katkılarını, 103 yıl aradan sonra günümüz Türkçesine uyarlayarak gün yüzüne çıkardı.
Bursa Yıldırım Belediyesi de 1914 yılında son baskısı yapılan Divan-ı Murad Emrî adlı eseri, “Ömrünün Sonbaharında Bir Yaban Gülü” adıyla 103 yıl sonra yeniden kitaplaştırdı. Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki önemli yerleşim merkezlerinden birisi olarak 1850’de Tırhala sancağında doğan ve 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sonrasında bu sancağın Yunanistan’a terk edilmesi sonucu 1882’de ailesiyle birlikte Bursa’ya göç eden Murad Emirî, gazeteci, şair, eğitimci, yazar, kütüphaneci, kitapçı ve matbaacı olarak Bursa’nın fikir hayatına damga vuran bir muhacir.
1882’de Bursa’ya gelen Murat Emrî, henüz dört yaşındayken babasını kaybettikten sonra eğitimini bırakıp saraçlığa yönelmek zorunda kalmış. Bilgiye olan açlığı hiç azalmayan Murat Emrî, iş sebebiyle İstanbul’a her gidişinde kitaplar alıp okumuş ve yıllar içinde zengin bir kütüphaneye sahip olmuş. Kendisini geliştirmiş ve bu çabaları sonunda kütüphaneciliğe ve gazeteciliğe başlamış.
Murat Emrî daha sonra, şehrin ilklerine imza atarak, “Bursa” ismiyle ilk sivil gazeteyi, “Fevâ’id” ismiyle şehrin ilk edebî sivil mecmuasını ve “Sanayi” adıyla da ilk ekonomi dergisini çıkararak basın tarihinde yerini almış. İş hayatında oldukça renkli ve başarılı olan Murad Emrî Efendi, elindeki kitapları önce ücretsiz, sonra da kiraya vererek Bursa halkının hizmetine sunmuş ve ilk şahıs kütüphanesini kurmuş.
“Matbaa-i Emrî”adıyla kurduğu matbaasıyla da kitap, dergi, ders notu basarak kültür hayatına katkıda bulunmuş.
Çalışma konusu olarak Murad Emrî’yi neden seçtiğini anlatırken Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ. Öztahtalı şöyle diyor:
“Arayışlar dönemi olarak anılan 19. yüzyıl, gerek askeri, siyasî ve fennî gerek sosyal alanlarda eskiden yeniye geçişin hız kazandığı bir yüzyıl olmuştur. Murad Emrî Efendi’yi ve divanını seçmemizdeki sebeplerin başında, bir taraftan bu yüzyılın sonlarında divan şiirindeki farklılaşmayı, metinle birlikte ortaya koyabilmek, bir taraftan da tarihin her döneminde önemli bir kültür merkezi olmuş Bursa’nın 19. asırl sonlarında bir ‘yaban gülü’yle nasıl aydınlanıp farklı, hoş kokulara bulandığını göstermektir.”
Yıldırım Belediyesi Kültür Yayınları’nın Türk edebiyatı dizisinin ilk kitabı olarak günümüze kazandırılan kitap 759 sayfadan oluşuyor.

Son Haberler

‘Kadın Aklı, Erkek Aklı’ Merinos AKKM’de sahnelendi

14.01.2018 15:14:51 ULUSAL HABER GENEL BURSA

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Merinos AKKM’de sahnelenen ‘Kadın Aklı, Erkek Aklı’ adlı tiyatro oyunu ilgi gördü.
Olaylara erkeklerin [...]

’Umut’ yoğun bakımda

14.01.2018 15:13:41 ULUSAL HABER GENEL ANTALYA

Antalya’da yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa bağımlı hale gelen ve ailesi belirlenemeyen "Umut" [...]

Aziziye’de kara geçit yok

14.01.2018 15:17:57 YEREL HABER GENEL ERZURUM

Aziziye Belediyesi karla mücadelede daha etkin olabilmek ve vatandaşların kış ve soğuklarla ilgili yaşayabilecekleri sorunları ortadan kaldırabilmek [...]

Google Arama

06:19:43Fırtına gece boyunca İstanbul’da etkili oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün daha önceden uyardığı fırtına gece boyunca İstanbul’da etkili oldu. Fırtına nedeniyle İDO seferlerinde aksamalar [...]

18.01.2018 GENEL İSTANBUL

05:49:00Konya’da silahlı, sopalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Konya’da iki grup arasında henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan silahlı, sopalı ve bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı.
Olay, [...]

18.01.2018 ASAYİŞ KONYA

03:45:02Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

Karabük’te kavşakta iki otomobilin çarpışması sonrası bir otomobil takla attı. Kazada her iki otomobilde bulunan 7 kişi [...]

18.01.2018 ASAYİŞ KARABÜK