09.01.2018 21:56:03 ULUSAL HABER GENEL ÇANAKKALE

Bakan Kurtulmuş, Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Ödül Töreni’ne katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Gelibolu Tarihi Alanı-Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması’nın ödül törenine katıldı.
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, 25 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan Havantepe Şehitliği, Arslantepe Şehitliği, Küçükanafarta Şehitliği, Kanlıköprü deresi Şehitliği, İbrikçe - 1 Şehitliği, İbrikçe - 2 Şehitliği, Abanosderesi Şehitliği, İsmailoğlu Deresi Şehitliği, Naimsırtı Şehitliği, Süngübayırı Şehitliği, Albayraksırtı Şehitliği, Kılıçdere-2 Şehitliği, Kılıçdere-1 Şehitliği, Kiremitdere Şehitliği ve Eroğlusırtı Şehitlikleri için düzenlenen Gelibolu Tarihi Alanı-Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması’nda yapılan eleme sonucunda 37 ekip arasında başarılı olan 10 ekip Alan Başkanlığı binasında jürinin çalışmaları sonucunda ödül ve mansiyon kazanan eserler belirlendi.
Bir otelde gerçekleşen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Gelibolu Tarihi Alanı-Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi süreci slayt gösterisi eşliğinde davetlilere izletildi.
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Gruplar olarak finale kalmış 10 proje burada temsil edildi, anlatıldı, tartışıldı sadece burada bir ödül vermiyoruz aynı zamanda arkadaşlarımız kendi projelerini anlatmış oldular. 62 mimar arkeolog ve bu projelerde emeği bulunan arkadaşlarımız bir araya geldi. Son derece değerli bir proje fikir yarışması hakikatten tarihi yarım ada. Sadece şehitliklerimiz karşıda yok. Anadolu yakasında da Çanakkale Savaşlarından kalma muazzam şehitliklerimiz var. Bunları yavaş yavaş gün yüzüne çıkartıyoruz. Bu anlamda bu çalışmanın yapılmış olması şehitliklerin gün yüzüne çıkmasını hızlandıracak olan bir çalışmadır. Onun için alan başkanlığımızı tebrik ediyorum. Burada katkı sunan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bugün nihayetinde yarışma olduğu için derece alanlar var alamayanlar var. Bu yarışmaya katılmak bile Çanakkale ruhunu desteklemek bakımından önemlidir. Jüri üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu üzerimizde yaşadığımız Anadolu coğrafyası gerçekten tabiri caizse insanlığın en değerli arşivi, insanlığın en değerli kütüphanesidir” dedi.
Ödül töreninin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre Merkezinde Bir Diriliş Destanı ‘Çanakkale’ programına katıldı. Programda vatandaşlara hitap eden Bakan Kurtulmuş, “Çanakkale bizim için sadece kurtuluşun başladığı yer değildir. Çanakkale bizim için milli onurumuzun, milli şuurumuzun, milli benliğimizin ve milli birliğimizin yeniden inşa edildiği yerdir. Bu akşam burada Çanakkale Destanını türkülerle müziğin o evrensel tınılarıyla yeniden hatırlayacağız. Yeniden bir olduğumuzu göreceğiz. Türkülerin o güzel sesleri, ezgileri eşliğinde beraberliğimizi, dostluğumuzu, kardeşliğimizi hatırlayacağız" şeklinde konuştu.
Bakan Kurtulmuş’un konuşmasının ardından Bir Diriliş Destanı ‘Çanakkale’ Türk Hal Müziği Konseri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Korosu’nun seslendirdiği türkülerle devam etti.

Son Haberler

Sarıkamış şehitleri, yurdun dört bir yanında anıldı

09.01.2018 21:53:38 ULUSAL HABER GENEL ANKARA

Sarıkamış Harekatı’nın 103’üncü yılı dolayısıyla, Sarıkamış’ta ve yurdun değişik yerlerinde pek çok etkinlik gerçekleştirildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), [...]

Irak Başbakanı İbadi: "Türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin sürmesini istiyoruz"

09.01.2018 21:51:48 DIŞ HABER POLİTİKA BAĞDAT

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, "Türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin sürmesini istiyoruz" dedi.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi Bağdat’ta düzenlenen [...]

“En İyi Haber” dalında İHA muhabirine ödül

09.01.2018 22:05:14 ULUSAL HABER GENEL ADIYAMAN

Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Gazetecilik Ödülleri’nde İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Ahmet [...]

Google Arama

07:34:07İstanbul’da çete operasyonu

İstanbul’da şafak vakti çete operasyonu yapıldı. Birçok adrese giren ekipler şüphelileri gözaltına aldı.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube [...]

20.01.2018 ASAYİŞ İSTANBUL

07:14:53Eskişehir’de trafik kazası; 13 ölü 42 yaralı

Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında 13 kişi hayatını kaybederken, 42 kişi de yaralandı.
Kaza, Eskişehir-Bursa karayolunun 3. kilometresinde [...]

20.01.2018 ASAYİŞ ESKİŞEHİR

07:05:12Kontrolden çıkan araç taklalar attı, o anlar sürücü kamerasına yansıdı, kazada 1 kişi feci şekilde can verdi

Bursa’da kontrolden çıkarak taklalar atan aracın sürücüsü feci şekilde can verdi, o anlar ise başka bir aracın [...]

20.01.2018 ASAYİŞ BURSA