12.01.2018 13:22:17 ASAYİŞ ŞIRNAK

460 gün sonra ülkelerine kavuşacaklardı, feci kazayla karşılaştılar

Şırnak’ın Silopi ilçesinde otobüsün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 3’ü çocuk 9 kişi ile yaralanan 36 kişinin Telafer Türkmenlerinden, 2 yaralının ise Türk polisi olduğu belirtildi. Türkmenlerin, kentlerini ele geçiren DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlar sırasında çatışmalardan kaçarak, 460 gün önce Türkiye’ye sığındığı, bugün aynı kazada yaralanan 2 polisin eşliğinde ülkelerine gönderildiği öğrenildi.
Silopi-Habur karayolunun 20’inci kilometresinde, İstanbul’dan Irak’a yolcu taşıyan yabancı plakalı otobüsün devrilmesi sonucu 3’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği, 38 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Kazada hayatını kaybeden 9 kişi ile yaralanan 36 kişinin Türkmen olduğu, 2016’da Irak güvenlik güçleri ve Şii milislerin Musul kentinde terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyonları nedeniyle Telafer ilçesindeki evlerini terk eden binlerce kişi ile birlikte Suriye üzerinden gelerek, Türkiye’ye sığındığı öğrenildi. Bir süre, Kilis’teki mülteci kamplarında kalan söz konusu 45 mülteci, daha sonra İstanbul’a gitti. Mülteciler, kentlerinin DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından da ülkelerine dönmek istedi. İlgili kurumlara başvuran mülteciler, Türkiye’ye sığındıktan 460 gün sonra, dün 2 polis eşliğinde ülkelerine uğurlandı. Ancak mülteciler ülkelerine yaklaşık 15 kilometre kala feci kazayı yaşadı. Kazada, mültecilerin yanı sıra, kendilerine eşlik eden 2 polis de yaralandı.
Öte yandan, Silopi ve Cizre’deki hastanelere kaldırılan yaralılardan 12’sinin taburcu edildiği öğrenildi.

Son Haberler

Mezarlık çalışanları Körfez’de buluştu

12.01.2018 13:11:49 KÜLTÜR SANAT KOCAELİ

Kocaeli’nde mezarlıklarda görev yapan personeller Körfez’de düzenlenen akşam yemeğinde bir geldi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından [...]

PTT Dağıtım ve Toplama merkezinde çıkan yangın söndürüldü

12.01.2018 13:11:32 ASAYİŞ SAKARYA

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan PTT Dağıtım ve Toplama Merkezi binasında çıkan yangın kısa sürede itfaiye ekiplerince söndürüldü.
Edinilen [...]

Çankaya, fen işlerinde hedefi aştı

12.01.2018 13:11:05 GENEL ANKARA

Çankaya Belediyesi, ilçede gerçekleştirdiği asfalt, kaldırım, merdivenli yol, kurum tadilatları gibi çalışmalarla 2017 yılında da hedefini aştı.
Çankaya [...]

Google Arama

Son Haberler